Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį domėsis, kodėl Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) veiklos.

 Į komisijos posėdį kviečiamas generalinis prokuroras Darius Valys, kurio bus prašoma paaiškinti, ar tinkamai užtikrinami valstybės viešieji interesai priimant tokius procesinius sprendimus, teigiama Antikorupcijos komisijos pranešime.

 

Anot jo, iš surinktos medžiagos matyti, kad VEKS buvo sudariusi sutartį dėl laisvalaikio ir turizmo portalo www.lietuva.gyvai.eu sukūrimo ir administravimo. Pagal ją, portalą sukūrusi bendrovė buvo įsipareigojusi nuolat administruoti portalą septyniomis kalbomis, vykdyti jo techninę priežiūrą dešimt metų be papildomo mokesčio. Už šio portalo kūrimą iš anksto sumokėta per 500 tūkst. litų, tačiau jis iki šiol neveikia.

2008 metų birželio 12 dieną Vilniaus miesto apygardos prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimai nusikalstamos veikos VEKS atstovams sudarant jungtinės veiklos sutartį bendrove „Baltijos pramogų informacija“, pagal kurią užsakytos Laisvalaikio ir turizmo interneto portalo sukūrimo paslaugos. Tačiau 2012 metų lapkričio 14 dieną ikiteisminis tyrimas nutrauktas.
Šių metų balandžio 16 dieną Generalinė prokuratūra pranešė nutraukusi ir ikiteisminį tyrimą dėl VEKS buhalterinės apskaitos tvarkymo.
Prokurorai teigė įvertinę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų surinktus duomenis ir specialistų išvadas, bet nenustatę faktinių duomenų apie viešosios įstaigos apgaulingą ir aplaidų apskaitos tvarkymą.
Nustatyta, kad nuo 2006 iki 2008 metų nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ projektams vykdyti ir įgyvendinti bei VEKS veiklai dotuoti Kultūros ministerija bei Vilniaus miesto savivaldybė į VEKS sąskaitas pervedė 27,4 mln. litų.
VEKS finansinę ūkinę veiklą tyrę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos specialistai surašė 10 specialisto išvadų, vertinimus pateikė Valstybės kontrolė, Kultūros ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės auditoriai.
„Faktiniai duomenys patvirtina, kad VEKS buhalterinę apskaitą tvarkė skirtingi subjektai, tačiau iš esmės ji buvo tvarkoma tinkamai, - teigė prokuratūra. - Asmenų, 2006, 2007 ir 2008 metais tvarkiusių VEKS buhalterinę apskaitą, veikloje nenustatyta tyčinių neteisėtų veiksmų.“
2009 metais Vilnius buvo paskelbtas Europos kultūros sostine.
 
Alfa.lt, 2013 05 08