Teismui perduota Nacionalinio kraujo centro vadovo V. Kalibato byla
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame viešosios įstaigos Nacionalinio kraujo centro direktorius Vytenis Kalibatas kaltinamas piktnaudžiavimu ir tarnybos pareigų neatlikimu, kai išvežus į Vokietiją perdirbti iš Lietuvos donorų gautą žmogaus kraujo plazmą į kraujo preparatus, valstybei buvo padaryta daugiau nei 3,7 mln. litų žala.
 
Baigta baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apylinkės teismui, antradienį pranešė FNTT.
FNTT teigia, kad tyrimo metu nustatyta, kad Nacionalinis kraujo centras sudarė sutartis su dviem Vokietijos gamyklomis, kurios Lietuvos donorų žmogaus kraujo plazmą turėjo perdirbti į keturis vaistinius preparatus. 2005–2009 metais iš Lietuvos buvo išvežta apie 40 tonų kraujo plazmos.
Išaiškinta, kad V. Kalibatas vadovaujama įstaiga Vokietijos gamyklose iš keturių sutartyse numatytų vaistinių preparatų užsakė pagaminti tik vieną, kuriuo aprūpino sveikatos priežiūros įstaigas Lietuvoje. Kiti trys vaistiniai preparatai buvo registruoti pavėluotai, kai jų naudojimo terminas buvo pasibaigęs, nespėjus jais aprūpinti Lietuvos ligoninių.
Pasak FNTT,atliekant ikiteisminį tyrimą išaiškinta, kad viešosios įstaigos vadovas V. Kalibatas galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir veikė priešingai savo vadovaujamos įstaigos tikslams ir uždaviniams, kadangi neaprūpinus Lietuvos ligoninių kraujo preparatais, plazmos dalis (frakcijas) pardavė Vokietijos gamyklai, neužsakęs pagaminti sutartyje numatytų kraujo preparatų.
Manoma, kad V. Kalibatui netinkamai organizavus Lietuvoje surinktos plazmos eksportą, perdirbimą ir taip pat netinkamai aprūpinus kraujo komponentais šalies ligonines, valstybė patyrė 3,7 mln. litų nuostolių, kadangi už kraują buvo apmokėta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Nacionalinis kraujo centras, gavęs lėšas už plazmos paruošimą ir perdirbimą į keturis vaistinius preparatus, iš jų pagamino tik vieną, o likę trys nebuvo užsakyti arba sunaikinti, pasibaigus jų naudojimo terminui.
Už įvykdytas nusikalstamas veikas viešosios įstaigos Nacionalinio kraujo centro vadovui gresianti maksimali bausmė - laisvės atėmimas iki penkerių metų.
 
www.lrytas.lt, 2013 05 28