Senjorų mokymai: kur ir per kieno rankas keliauja keliolika milijonų eurų?
Prieš mėnesį, spalio 6 d., Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) vadovas Valdas Sutkus kreipėsi į Vyriausybę prašydamas skubiai skirti papildomus 10 mln. eurų pagyvenusių asmenų mokymams. Pasak jo, kitaip Lietuva neatitiks ES keliamų reikalavimų ir neteks dar didesnių lėšų.

 

 

Rašte V.Sutkus nenurodo, kad jo vadovaujama konfederacija pati yra partneris net dešimtyje paraiškų, kurių bendra suma siekia milijoną eurų. Konkurso sąlygų ruošimui asmeniškai vadovavusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė paliko landą, kuria sugebėjo pasinaudoti LVK ir vienas „darbiečiams“ artimas paramos fondas. Kovoja su skurdu Premjerui Algirdui Butkevičiui, finansų ministrei Rasai Budbergytei ir socialinės apsaugos ir darbo ministrei A.Pabedinskienei adresuotame laiške V.Sutkus mini priemonę „54+“.

Pasak jo, paraiškos buvo pateiktos iki 2016 m. liepos 18 d. Įvertinus jų tinkamumą paaiškėjo, kad priemonei, kuriai jau numatyti 6 mln. eurų, finansuoti trūksta dar 10 mln. eurų. Taip pat minima, kad iškilo reali grėsmė nepasiekti užsibrėžtų tikslų į šią priemonę iki 2018 m. įtraukti mažiausiai 1,2 tūkst. asmenų. Jų nepasiekus būtų prarasta 6 proc. visų ES lėšų, skirtų socialinės atskirties mažinimui ir kovai su skurdu.
 
Konfederacijos vadovas iš karto nurodo, kad trūkstamas lėšas reiktų skirti iš kitos priemonės, kuri skirta socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracijai į darbo rinką. Jai numatyta daugiau nei 35 mln. eurų, tačiau jie dar nėra pradėti skirstyti. 15min šaltinių teigimu, šis konkursas yra tipinė schema, per kurią įtakingos verslo struktūros „įsisavina“ ES paramą. A.Pabedinskienė ėmėsi pati vadovauti šio konkurso sąlygų rengimui. Būtent jai vadovaujant atsirado landų, kurios leido keliems gerai informuotiems asmenims pretenduoti į milijonus eurų viešųjų lėšų. Konkurse buvo numatyta, kad viena paraiška negali viršyti 100 tūkst. eurų, tačiau neapribota, kiek paraiškų gali būti teikiama. Tai labai neįprasta, nes taip paliekamas kelias vieną projektą skaldyti į daug mažesnių dalių ir pirmas ribojimas tampa tik formaliu. Taip ir atsitiko.

Sulaukta 180 paraiškų iš nevyriausybinių organizacijų. Absoliuti dauguma jų aplikavo po vieną kartą, tačiau yra dvi akivaizdžios išimtys. Tai labdaros ir paramos fondas „Žvaigždė Vakarė“ ir Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas. Pastarasis pateikė daugiausia – 10 paraiškų po 100 tūkst. eurų ir visos jos buvo priimtos. „Žvaigždė Vakarė“ pateikė 9 paraiškas po 99,65 tūkst. eurų, kurios taip pat atitiko konkurso sąlygas. Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto partneriai vykdant milijono eurų vertės projektus yra UAB „Person Premier“ ir V.Sutkaus vadovaujama LVK.

Pats raštą pasirašęs V.Sutkus 15min situaciją komentuoti atsisakė. „Nesu iki galo įsigilinęs į visą konkretiką. Jeigu imtume bendruosius principus, tai ten pinigų nėra daug. Kaip tik tų pinigų trūksta. Nemanyčiau, kad čia kažkur yra pertekliniai pinigai“, – teigė jis.

Konfederacijos prezidentas pasiūlė susisiekti su direktoriaus pavaduotoju Kęstučiu Jankausku, kuris galėtų suteikti daugiau informacijos. 15min susisiekė su K.Jankausku, tačiau uždavus klausimą pokalbis nutrūko. Kurį laiką pašnekovas telefono nekėlė. Vėliau K.Jankauskas perskambino pats, atsiprašė už nutrūkusį pokalbį ir patikino, kad 10 mln. eurų iš Vyriausybės prašoma pagrįstai. „2018 m. turi būti peržiūrėti Lietuvos vykdomi rodikliai. Įvertinama, ar mes pasiekėme tuos rezultatus, ar nepasiekėme. 6 proc. Europos investicinių lėšų yra įšaldytos. Jeigu ministerijos pagal savo veiklos sritis nepasieks numatytų rodiklių, tai pinigai nebus „atšildyti“ ir Lietuvos nepasieks. Tai didelis rūpestis, nes ir šiaip visos priemonės ypač smarkiai vėluoja. Dabar 2016 m. pabaiga ir tik dabar pradedama aktyviau kviesti pasinaudoti šiomis priemonėmis.

 
 
Iš www.15min.lt, 2016 11 03